«Велич подвигу народного»

2015-03-19

/Files/images/01.jpg

19 березня 2015 року – 71 річниця визволення Могилів-Подільщини від німецько-фашистських загарбників. Центральною районною бібліотекою підготовлено книжкову виставку «Могилів-Подільщина в роки Великої Вітчизняної війни», проведено історичний урок «Велич подвигу народного» та хвилиною мовчання вшановано пам'ять полеглих у тій жахливій війні. Користувачі бібліотеки переглянули документальний фільм про події тих часів.

5 березня 1944 року війська 2-го Українського фронту під командуванням маршала Радянського Союзу Івана Семеновича Конєва в складі 480 тисяч солдатів і офіцерів, 8.8 тисячі гармат і мінометів, 680 танків і 670 бойових літаків розпочали наступ проти німецько-румунських дивізій, в яких було понад 400 тисяч окупантів з військовою технікою. Наступ було розгорнуто до Дністра, щоб оволодіти рубежем Ямпіль — Могилів-Подільський - Муровані Курилівці, захопити переправи на р. Дністер.
18 березня частини 27-ої армії генерала С.Г. Трофименка вийшли на р. Дністер і форсували її на ділянці Суботівка — Яруга. В смузі наступу 202-ої стрілецької дивізії через села Березівку, Садову, Сказинці відзначився комбат Г.К. Омельчук, командир відділення сержант В.Г. Михайленко.
18 березня до Могилева-Подільського підійшли 3-я Гвардійська повітряно-десантна дивізія, 206-а, 202-а, Корсунська дивізія, 45-а мотострілецька бригада 35-го стрілецького 5-го мехкорпусу генерал-лейтенанта танкових військ М.В. Волкова, артилеристи АГК генерал-майора П.К. Лебедева і сапери генерал-майора інженерних військ О.Д. Цівліна вступили в бій по визволенню міста.
В боях за місто відзначився командир взводу О.І. Платонов, танковий десант —17 танків під командуванням майора Олексія Васильовича Трошина вранці 19 березня рвонули до переправи через Дністер (тепер там стоїть танк Т-34).
В ніч з 19 на 20 березня відбувся другий етап боїв у районі консервного заводу на Каралашівській висоті наносили артилеристи і кулеметники 5-го танкового корпусу, 2-ої і 45-ої мотобригад.
Першим на правий берег Дністра переправився батальйон під командуванням М. Матвеева, які успішно відбили більше 15-ти контратак ворога забезпечили переправу через Дністер.
За безприкладні військові подвиги, здійснені в боях по визволенню міста і формуванню Дністра В. У. Нетьосов, І.П. Торнєв, О.М. Лелеков, М.Д. Шалімов, В.В. Завал і н, П.М. Гранкін, І.П. Дейниченко, В.В. Єлізаров, М.Д. Морачевич, В.Т. Михайленко, Г.К. Омельчук удостоєні звання Героя Радянського Союзу.
20 березня 1944 р. Москва салютувала на честь визволення Могилева-Подільського 12 артилерійськими залпами.
В боях за визволення загинуло більше тисячі воїнів 2-го Українського фронту. У тому числі Герой Радянського Союзу старший лейтенант Микола Іванович Овсянников, полковники Ткачев, Колесников, Пиленко, Макарцев, Помінов, майори Павлов і Сергеев, лейтенанти Іванов, Торопчев, Юдін, Шахов які поховані в братській могилі.
Народний рух опору у Могилеві-Подільському очолили Тугушев М. Т. і Горбатюк В. Т. в селах Придністров'я діяли партизанські групи: П. Ф. Смаглія, М. Ф. Микитка які з'єднались з полками 35-го корпусу генерала С.Г. Горячева і брали участь у боях за визволення міста. Серед партизанів особливо відзначилися О.Гудков, Б.Бойко, В. Киливник, М. Козик, М. Маслянко.
За звільнення Могилів-Подільщини 19-20 березня 1944 року почесне звання «Могилів-Поділський» присвоєно 202 та 232 стрілецьким дивізіям. На бойовому прапорі Третьої гвардійської ордена Бойового Червоного прапора, орденів Суворова і Кутузова
В боях за місто і район відзначились наші земляки: Злобин, Лайфурак, Набієв, Гельтетзян, Гавриленко, Веселовський, Ходіна, Корба, Величко, Гайворонюк.
Усі підприємства міста було зруйновано. На протязі трьох кілометрів уздовж набережної Дністра були зруйновані всі будівлі . До 1946 року було пущено чавуноливарний завод ім. Кірова, плодоконсервний завод, два кар'єри — всього 12 підприємств, а також 10 промартілей та підприємств міського товариства сліпих. Промисловість міста в 1947 році досягла довоєнного рівня і стали до ладу нові підприємства: ватна фабрика, хлібзавод, швейна фабрика.
1949 року завершилась радіофікація всіх сіл району. Побудовано в колгоспах 18 електростанцій.
За 3 роки окупації Могилів-Подільського району кількість цивільних жертв складає 5706 ч. з них 5476 — євреї (дані рай архіву).
За даними «Книги пам'яті...» із 943-х воїнів, що загинули на Могилівщині, встановлено імена 573-х.
Кожен п'ятий житель району брав участь у В.В. війні і кожен третій загинув на різних фронтах. Біля 7-й тисяч загинули.
Могилівщина дала країні п'ять Героїв Радянського Союзу, ряд видатних полководців і воєначальників. Генерал армії С.Г. Поплавський, генерал лейтенант Танащишен Т.І., генерали Г. Т. Почапинський, С.А. Данилюк, а І. Т. Вітковський двічі Герой Радянського Союзу. Повний кавалер ордена Слави М. С. Яровий з с. Садки. Найвищої нагороди Італії удостоєний М. Буянов.

/Files/images/CIMG5525.JPG

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi