• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Про бібліотеку

Історія бібліотеки

У вересні 2004 року Могилів - Подільська районна бібліотека відзначила свій 100-літній ювілей.

Могилів - Подільська центральна бібліотека - одна з найстаріших публічних бібліотек Подільського краю. Своє існування вона розпочала як приватна бібліотека М.І. Корценштейна у 1904 році, який і вважається роком її заснування.

В 1917 році була націоналізована і перейменована в першу державну бібліотеку міста. В другу державну бібліотеку була перейменована бібліотека єврейського клубу. В 1919 році відбулося їх об’єднання в міську бібліотеку, яку очолив Т.С. Гольденберг. Книжкові фонди бібліотеки «громадського зібрання польського дому» були на той час сконцентровані у відділі народної освіти. На їх базі започатковано книгосховище, яким завідував М.І. Корценштейн.
В 1924 році міська бібліотека об’єдналася з книгосховищем і перейменувалась в центральну державну бібліотеку, завідуючим якої був призначений М.І. Корценштейн. Таким чином стала працювати міська центральна бібліотека, яка з 1958 року була перейменована в Могилів-Подільську районну бібліотеку.
В перші роки свого існування публічна бібліотека знаходилася в невеличкому приміщенні, а зібрання її не перевищувало 10 тис. прим. видань. Напередодні Великої Вітчизняної війни фонди районної бібліотеки налічували 53 тис. примірників.
В роки фашистської окупації приміщення бібліотеки було зруйновано, фонди пограбовані, багато цінних видань знищено. Бібліотекарям-ентузіастам вдалося зберегти лише 1715 видань, які до того ж знаходилися в занедбалому стані.
По завершенні окупації міста роботу по відродженню бібліотеки очолила завідуюча М.М. Гумовська. При підтримці колег та населення міста активно велась відбудова приміщення, збір книг у населення, організація фонду, створення ДБА.
Згодом бібліотеці виділили 4-х кімнатне приміщення, де розпочали роботу абонемент і читальний зал.
Для покращення обслуговування читачів в бібліотеці в 1958 році було організовано відкритий доступ до книжкових фондів. На великих підприємствах міста були організовані пункти видачі.
В 1960 році, з метою повного охоплення населення читанням, місто було розділено на мікрорайони обслуговування. Районна бібліотека охопила читанням 1072 сім’ї, які проживали в даному мікрорайоні, з допомогою подвірних обходів, систематичного обслуговування книгоношами інвалідів Вітчизняної війни, пристарілих людей. До послуг читачів був абонемент, який обслуговував щорічно 2000 читачів, читальний зал з довідково-бібліографічним апаратом і періодичними виданнями.

З 1975 року приміщення бібліотеки розширюється, відділ обслуговування та інші підрозділи переводяться в приміщення новозбудованого районного Будинку культури.

В 1976 році районна бібліотека здійснює централізацію державних масових бібліотек регіону, отримує новий статус, розширюються її функції та змінюється назва, вона стає центральною бібліотекою Могилів – Подільської ЦБС.

Біля витоків централізації стояла перший директор ЦВС В.В. Глаголєва, вмілий керівник, організатор бібліотечної справи. Досвід роботи ЦБС неодноразово був предметом обговорення на обласних, республіканських та всесоюзних форумах бібліотечних працівників.

На кожному етапі розвитку бібліотеки змінювалися та удосконалювалися її форми роботи. Від голосних читань у повоєнні роки до комплексних форм популяризації книги. Сьогодні особливий інтерес читачів викликають засідання літературно-музичного салону «Ліра», заходи об’єднання за інтересом для молоді «Зустрічі».

Бібліотека налагоджує взаємозв’язки з місцевою владою, здійснюючи пріоритетне інформаційне обслуговування її структур.

Понад 15 останніх років керівником бібліотеки, засновником добрих традицій, натхненником багатьох починань є Наталія Петрівна Головенко – енергійний, досвідчений, висококваліфікований спеціаліст, справжній ентузіаст розбудови бібліотечної справи.

А у творчих планах колективу – удосконалення обслуговування своїх користувачів, пошук позабюджетних коштів для поповнення фондів, розширення репертуару платних послуг, залучення спонсорів для підтримки бібліотеки, впровадження комп’ютерних технологій тощо.

За період існування бібліотеки тут пройшли свій трудовий шлях багато працівників. Одні в холоді та тісноті стояли біля її витоків, другі відновлювали її роботу і по книжці збирали фонд після війни, треті трудяться сьогодні. Добру пам'ять залишили про себе ветерани бібліотечної роботи Корценштейн М.І., Гольденберг Г.С., Гумовська М.М., Громадська Я.К., Завадська О.В., Сажнова М.М., Яцентюк Н.М., Устенко Г.К., Нагінська Н.Ю., Камінська Г.П., Шульман С.А., Гураль Т.О., Козлова Н.П., Демід Т.М., Глаголєва В.В., Баламут М.К., Калита Г.К., Гарбер Е.А., Кожушко Л.Ф., Погребняк Є.І.

І ті хто трудиться сьогодні, примножуючи кращі традиції своїх попередників – це Головенко Н.П., Рябова Н.В., Вартанович Н.М., Чаговська Л.М., Гроза Л.В., Корчун Т.А., Поганець О.М., Коваль О.В., Опаряк Л.В., Калашнікова О.В.

Місто Могилів–Подільський славиться історичними особами, які жили і творили тут. Читачами бібліотеки були:

- Григорій Мачтет – письменник;

- Олена Пчілка – письменник;

- Михайло Старицький – письменник;

- Микола Лисенко – композитор;

- Борис Хандрос – письменник-документаліст;

- Василь Шубравський – дослідник творчості Т.Г. Шевченка;

- Йосип Халіфман – письменник, вчений-ентимолог;

- Е.К. Завойський – академік;

- Іван Глинський – письменник;

- Станіслав Тельнюк – письменник.

Колектив закладу докладає зусиль для підвищення якості обслуговування та інформаційного забезпечення користувачів. На це спрямовано, зокрема, дослідження локального характеру з метою вивчення думки читачів про фонди та бібліотеку, впровадження платних послуг, кошти від яких ідуть на поповнення фонду та господарські роботи, залучаються для цих цілей і кошти спонсорів.
Могилів-Подільська центральна районна бібліотека зберегла і продовжує столітні традиції – служити людям для добра, їхнього духовного збагачення, сприяти розвитку культури та просвітництва.

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi